پدستال چیست؟

پدستال ها عبارتند از ستونهای بتنی کوتاه و کم آرماتور و بدون آرماتور که بر روی پی های بتنی اجرا می شود و و زیرستون روی آنها نصب می شود و سپس ستونهای فلزی روی این صفحه ها نصب می گردد. این ستونها از نظر ابعادی دارای عرض زیادی هستند و ارتفاع کمی دارند به همین علت جزو ستونهای لاغر می باشند و نسبت ارتفاع به بعد جانبی کمتر از سه میباشد. مقاومت فشاری بالایی دارند. برای همتراز نمودن ستونهایی که با یکدیگر اختلاف ارتفاع دارند استفاده می شود. از پدستالها در سازه های صنعتی بیشتر استفاده می شود.

پدستال

کاربرد پدستال

در صورتیکه قسمتهایی از ستون فلزی داخل خاک مدفون باشد از پداستالها استفاده میکنیم تا از پوسیدگی ستونهای فلزی که در خاک قرار دارد جلوگیری شود.

زمانیکه ستونها اکسپوز باشد و در معرض دید باشد از پداستالها می توانید استفاده کنید.

در صورتیکه ارتفاع ستون فلزی زیاد باشد و برای مهار نمودن لاغری در بخشی از آن به طرف پی از پدستال استفاده می کنیم.

زمانیکه در بخش زیرین ساختمان در حد 3 متر فضای قابل استفاده لازم داشته باشیم.

زمانیکه لنگر وجود نداشته باشد یا در صورت وجود کم باشد و توصیه می شود که در صورت نبود لنگر در پای ستون از پدستال استفاده شود . در غیر اینصورت محاسبات مانند ستونهای بتنی می باشد و باید مانند ستونهای بتنی آرماتور های مورد نیاز را محاسبه کرد.

جزئیات اجرای پدستال

جزییات دقیق پدستالها توسط تیم طراحی سازه ارائه می شود. این نقشه ها شامل محل قرارگیری آرماتورها و ابعاد اجرایی و اطلاعات کامل راجع به اتصالات پدستال می باشد.

از نکات مهمی که در هنگام طراحی باید به آن دقت شود در نظر گرفتن مش حداقل برای جلوگیری از تخریب ستون می باشد .
در صورتیکه سطح مقطع پدستال طراحی شده متغیر باشد یعنی در قسمت بالایی کمتر باشد و به صورت تدریجی زیاد شود، در اینصورت باید جزئیات دقیق در این رابطه در خصوص نحوه ی اجرا و شیب در نظر گرفته شود.

ابعاد پدستالها

ابعاد ستون و فونداسیون و شرایط خورندگی محیط و ویژگی های معماری می تواند ابعاد پدستالها را تغییر دهد. پدستالها عموما المانی با عرض و طول زیادی هستند و ارتفاع آنها می تواند نسبت به دو بعد دیگر آنها کم باشد. پدستالها با عرض و طول حداکثر یک متر و ارتفاع 3 متر ساخته می شوند.

آرماتوربندی پدستال

پدستالها تراکم کمی دارند و بار کششی زیادی را تحمل نمیکنند. در صورتیکه لنگر در پای ستون زیاد باشد در اینصورت تنشی کششی قابل توجهی رخ میدهد که از آرماتورها برای تحمل این تنش استفاده می کنند . طرح و اجرای پدستال مشابه ستون با طول و عرض زیاد می شود.

در قسمت بالایی پدستال و زیر صفحه ستون به دلیل تمرکز تنش از شبکه آرماتور استفاده می کنند تا دچار خرابی نشود. آرماتورهای استفاده شده در این شبکه سایز 14 می باشند. برای مقاوم سازی و تقویت پدستال از الیاف frp  استفاده می کنند تا ظرفیت باربری پدستالها افزایش یابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *