واش بتن(washed concrete)

موزاییک ها از مصالح پرکاربرد که در طرح ها و اندازه های مختلفی  وجود دارند و در صنعت ساختمان سازی به کار میروند. واش بتن ها یا بتن شسته یکی از انواع موزاییک می باشد که به عنوان کفپوش در محوطه و فضای داخلی ساختمان به کار می رود. 

موزاییک کفپوشی فشرده و متراکم می باشد که در کف حیاط و پیاده روها و سنگ فرش باغ و … مورد استفاده قرار می گیرد. موزاییک ها از دولایه تشکیل می شوند که لایه زیرین از ماسه و سیمان و آب تشکیل شده است و ضخامت بیشتری دارد و لایه رویه ضخامت کمتری داشته و رنگ موزاییک را نشان می دهد در واقع جلوه و زیبایی موزاییک مربوط به لایه ی رویی آن می باشد.

لایه زیرین از مقاومت بالایی برخوردار بوده و تحمل فشار و نیروها بر عهده ی این لایه می باشد.

موزاییک ها انواع مختلفی دارند:

  • موزاییک واش بتن
  • موزاییک پلیمری
  • موزاییک سنتی
  • موزاییک حیاطی

موزاییک واش بتن چیست؟

نوعی کفپوش بتنی که از ماسه و سنگهای معدنی در رنگ های مختلف ، سیمان، چسب بتن و مواد روان کننده بتن تشکیل می شود.  این کفپوش مقاومت بالای در برابر تغییرات دمایی دارند به همین علت در محوطه پارکها و فضای سبز و پیاده رو مناسب می باشد.  این کفپوش ها نیز در فضای بسته داخل ساختمان نیز استفاده می شوند .  این موزاییک ها در اثر سرمای هوا ترک نمیخورند و دچار یخ زدگی نمی شوند. مقاومت بالایی در برابر فشار و اصطکاک دارند. ازین نوع کفپوش در پیاده رو و معابر شهری استفاده می شود.  این موزاییک ها در رنگهای مختلفی با توجه به کاربردشون تولید می شوند. این موزاییک ها که از سنگهای تیره تشکیل شده برای معابر عمومی استفاده می شود و موزاییک های با پس زمینه روشن در فضای داخل منزل استفاده می شوند.  این نوع کفپوشها علاوه بر مقاومت مناسب از زیبایی طبیعی برخوردارندو محیط را آراسته می کنند.

این سنگهای رنگی زیبا در واقع سنگهای شسته شده کف رودخانه هستند که در تولید این محصول مورد استفاده قرار می گیرند.

موزاییک واش بتن یا همان بتن شسته در ایران به روش زیر تولید می شود:

ابتدا سیمان و سنگدانه های معدنی و ماسه و چسب بتن و مواد روان کننده با یکدیگر مخلوط می شوند و داخل قالب قرار می گیرند.
برای خارج نمودن هوای داخل مخلوط، قالبها را روی میز ویبره قرار میدهند و مواد به صورت کاملا همگن به مدت سه دقیقه با یکدیگر مخلوط می شوند. قالب به مدت 24 ساعت درون اتاق بخار قرار داده تا مقاومت آن تثبیت گردند.
محصول خارج شده از اتاق بخار، با استفاده از فرچه های فلزی و واترجت تمیز می شود و صیقل می دهند تا  شکل زیبای خود را به دست آورد.
با استفاده از فشار آب و فرچه های فلزی، سیمان موجود روی واش بتن پاک میشود و سنگهای رنگی و زیبا نمایان می گردد.

 

ابعاد و طرح های موزاییک واش بتن

این موزائیک ها در کارگاه ها و کارخانه ها در ابعاد و ضخامت های متفاوت ساخته می شوند. واش بتن ها با ضخامت های 4 تا 5 سانتی متر و سطح رویه برجسته و پررنگ تولید می شوند که بیشتر در ابعاد 30*60 تولید می شوند. ابعاد و طرح های این کفپوشها متنوع می باشد.
این موزاییک ها در ابعاد 30*30 و 50*50 40*40 30*60 ساخته و عرضه می شوند.
رنگهای رایج آن سفید و قرمز و معمولی، سفید و قرمز ، آجیلی ، سبز و سفید، سفید و مشکی ، سفید و زرد( لیمویی) قرمز، مشکی و سبز می باشند.

 

برای زیبایی کار در کنار واش بتن ها از نورپردازی استفاده می شود . در برخی از محصولات چراغهای LED  به کار میرود و نیازی به اضافه کردن چراغ در کنار واش بتن نمی باشد.
استفاده از واش بتن ها جنبه ی دکوری داشته و همچنین مقاومت بالایی در برابر تغییرات دمایی و یخ زدگی و فشار دارند.

نوع محیط و کابری آن در انتخاب موزاییک واش بتن تاثیر گذار است. همچنین شرایط اقلیمی و آب و هوایی در انتخاب موزاییک واش بتن مهم می باشد. برای تشخیص موزاییک واش بتن مرغوب از نامرغوب با یک چکش فلزی به وسط آن ضربه میزنیم . در صورتیکه موزاییک با شدت ضربه کم بشکند و سنگهای داخلی آن از هم جدا شوند از کیفیت پایینی برخوردار می شوند. در صورتیکه بعد از ضربات سنگین و متعدد شکسته شود یا ترک بردارد ، این نوع موزاییک با دوام و مرغوب می باشد.  واش بتنی که در تمام ضخامتش سنگدانه داشته باشد مرغوب است .
در صورتیکه ضخامت کفپوش 40 میلی متر است، سنگدانه های رنگی باید در تمام ضخامت آن دیده شود.
در صورتیکه موزائیک طبق اصول ساخته نشود ، موزاییک دچار ترک خوردگی می شود و میشکند.
در صورتیکه نامرغوب باشد در اثر سرما و گرما یا تردد از سطح موزاییک جدا می شود  و موزاییک کچل می شود.  

انواع واش بتن
  •  درجا
  •  ویبره
  •  آنتیک
  •  پرسی

واش بتن درجا:

قبل از ورود ماشین آلات مخصوص تولید واش بتن، واش بتن ها به صورت درجا ساخته می شدند. بتن آماده درون قالبهای مورد نظر ریخته می شود و بعد از صاف کردن سطح و شستشوی آن با فشار سیمان، اب اطراف سنگدانه ها شسته می شود و قسمتی از سطح سنگها برجسته می شد. این روش تولید واش بتن به صورت درجا بوده است. این موزائیک به دلیل عدم اجرای اصولی و درست ، کیفیت خود را از دست داده و جایگاهی در پروژه های ساخت ندارد.

واش بتن ویبره:

مخلوط سیمان و سنگدانه و پودر سنگ و آب درون قالب ریخته می شود. و مانند بتن روی میز ویبره قرار داده تا حباب های درون مخلوط آن از بین برود و تراکم آن افزایش یابد. بعد از آنکه واش بتن به مقاومت نسبی رسید ، از قالب خارج نموده و به کمک فشار آب سطح آن برجسته می شود.

 واش بتن پرسی:

در این روش 50 درصد قالب با مخلوط آماده و باقیمانده ی آن با سیمان و ماسه و کمی آب پر می شود و پرس می شود.در نهایت مخلوط متراکم از قالب خارج شده و به مدت یک روز در اتاق بخار نگهداری می شود و سطح آن شستشو داده می شود. پرس های پر قدرت باعث افزایش تراکم و مقاومت موزاییک می شوند.  

واش بتن آنتیک:

در این روش انتخاب مواد اولیه با دقت بالایی انجام می شود. سنگدانه ها از استانداردهای لازم برخوردارند . این محصول از پودر میکرونیزه و پیگمنت های رنگی و سنگدانه ها و سیمانو آب و سایر افزودنی ها تشکیل شده است.

 

نگهداری موزاییک واش بتن

این نوع موزائیک به دو روش ویبره ای و پرسی تولید می شود که در ایران استفاده از روش ویبره رایج است. برای تولید واش بتن از سیمانی با عیار 400 کیلوگرم در مکعب استفاده می شود .

اجرای آن نیز اهمیت زیادی دارد که می تواند کیفیت و زیبایی محصول را به خوبی نشان بدهد. قبل از نصب باید خاک محل به صورت مناسبی متراکم و کوبیده شود. در صورتیکه زیرسازی به درستی انجام نشود واش بتن دچار ترک خوردگی می شود. این نوع از موزاییک به دو روش ملات خیس و خشکه چینی اجرا می شود.

در هنگام اجرای این موزائیک ها یک تا 5 سانتی متر به عنوان بند در نظر گرفته می شود. این فاصله به این دلیل است که ممکن است ابعاد موزاییک ها یکسان نباشد و وجود فضای خالی کمک کرده تا در هنگام بارندگی آب باران بتواند خارج شود و موزاییک دچار یخ زدگی نشود.

در حین نصب این موزاییک از دوغاب استفاده نشود و برای تمیز نمودن این محصول از مواد شوینده قوی و اسیدی استفاده نشود.

فاصله ی بین آن ها را می توان با استفاده از سیمان در رنگ های مختلف یا از چمن پر کرد.

v\:* {behavior:url(#default#VML);}
o\:* {behavior:url(#default#VML);}
w\:* {behavior:url(#default#VML);}
.shape {behavior:url(#default#VML);}

Normal
0
false

false
false
false

EN-US
X-NONE
AR-SA

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:8.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:107%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,sans-serif;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *