انواع چسب های ساختمانی و کاربرد آنها

افزایش جمعیت و نیاز رو افزون به ساخت مسکن باعث شده تا به کارگیری شیوه های نوین در صنعت ساخت افزایش یابد. در گذشته از سیمان و دوغاب برای چسباندن کاشی و سرامیک استفاده می کردند اما با پیشرفت و سرعت ساختمان سازی از چسب هایی مخصوص کاشی برای اینکار استفاده می کنند.

چسب کاشی

نوعی سیمان غیرآلی پلیمری با خاصیت چسبندگی فوق العاده بالا را چسب کاشی می گویند. این چسب قابلیت سازگاری با زیرساخت های متفاوت را دارد . این چسب ها قابلیت این را دارند تا کاشی و سرامیک را روی سطوح هموار نیز چسباند و همچنین برای چسباندن کاشی ها به یکدیگر نیز ازین چسبها استفاده می کنند.  چسب ها برای قطعاتی که قابلیت جذب پایینی دارند نیز مناسب می باشد.  با این چسب ها میتوانیم روی بتن کاشی بچسبانیم.  بعد از مخلوط نمودن ماده اصلی چسب با آب خمیری به دست می آید که به راحتی قابل استفاده می شود. استفاده از آن و به دست اوردن سطحی صاف و در یک خط قرار دادن کاشی ها به آسانی انجام می شود  و خبری از گرد و غبار نمی باشد. سرامیک و کاشی دچار رطوبت ناشی  از خیس شدن به وسیله ملات نمیشوند. بهترین روش برای انواع چسب های ساختمان و چسب سرامیک و کاشی، استفاده از ماله برای آغشته نمودن به پشت کاشی و سرامیک می باشد.

مزایای استفاده از چسب های کاشی

  • مقاومت و استحکام بالا در طولانی مدت

استفاده  ازین چسب ها در طی سالیان نشان داده که بعد از نصب استحکام خود را به خوبی حفظ میکنند.

  • قدرت چسبندگی بالا

در حین نصب کاشی و سرامیک در صورتیکه نسبت درست سیمان و ماسه رعایت نشود ممکن است کاشی ها و سرامیک ها سست شوند و لق شوند. این چسب ها از آنجایی که چسبندگی بالایی دارند برای نصب کاشی و سرامیک به کار می روند. برای استحکام بیشتر میتوانیم از آن در کنار سیمان و ماسه نیز استفاده کنید.

  • افزایش سرعت نصب

سرعت کار نسبت به روش های سنتی بسیار بالاتر بوده است . نظم و دقت کار بالاتر می باشد.

  • کیفیت بالا و تمیزی

د صورت استفاده ازین چسب ها، فضای تمیزتری داریم و از کثیف کاری ها در زمان کار با سیمان و ملات خبری نیست. در این روش استفاده از هم تراز کننده زیبایی و تمیزی کار را دوچندان میکند.

  • قابل استفاده در تمامی محیط ها

در هنگام نصب سرامیک و کاشی با استفاده ازین چسب ها نگران رطوبت و سرما و گرما و … نباشید. می توانید به راحتی در بخش هایی مانند استخر و حوضچه ها که در تماس با آب هستیند نیز استفاده کنید.

  • کاشی کاری روی کاشی های قدیمی

می توانیم کاشی ها را روی کاشی های قدیمی بچسبانیم و نیازی به تخریب کاشی های زیرین نمی باشد.  با این چسب ها قابلیت چسباندن کاشی به هر سطحی را داریم.

 

انواع چسب کاشی و سرامیک

این چسب ها به چند دسته تقسیم می شوند:

  • چسب کاشی و سرامیک پودری

مخلوطی از سیمان و افزودنی پلیمری و پرکننده های معدنی می باشد که قدرت چسبندگی را افزایش می دهد. این نوع چسب ها در ترکیب با آب قابل استفاده است که برای اتصال انواع کاشی و سرامیک به سطوح مختلفی مانند سنگ و بتن و گچ و سیمان مناسب است. در استفاده ازین چسب ها نیازی به پودر بندکشی و و آب بند کننده نداریم. این چسب ها در برابر رطوبت مقاوم می باشد و برای محیط هایی مانند استخر و کف حمام و سرویس بهداشتی ها مناسب می باشد. بیشترین مقاومت در این چسب ها ، زمان استفاده آن به همراه انواع پرایمرها می باشد.

  • چسب خمیری کاشی و سرامیک

این چسب مخلوطی از رزین های آکریلیک و پودرهای معدنی و مواد غلظت دهنده ی دیگر می باشد. برای اتصال انواع کاشی و سرامیک در سطوح مختلف داخلی و خارجی به کار میرود. بعد از چندین سال  ترک یا شکستگی روی آن رخ نمی دهد. این چسب ها خاصیت الاستیکی بیشتری دارند . احتمال شکست در زلزه های خفیف و ضربه کمتر می باشد . این چسب ها بیشتر در اتصال کاشی با سطوح گچی کاربرد دارند.

 

نتیجه گیری

اینکار توسط افراد ماهر انجام می شود که مقداری چسب کاشی را با چسب بتن ترکیب نموده تا چسبندگی آن افزایش یابد. ضخامت مناسب برای اینکار 1 تا 6 میلی متر می باشد تا فضای زیادی را اشغال نکند. بعد از نصب کاشی ها بندکشی انجام گیرد که بندکشی توسط پودر سنگ و سیمان سفید و پودر رنگ انجام می شود. توجه نمایید دوغاب اضافه را با دستمال یا گونی نم دار پاک کنید.

امروزه با توجه به پیشرفت ساخت و ساز و مزیت هایی که چسب دارد ، استفاده ازین روش به عنوان جایگزین مناسبی با محبوبیت زیادی همراه بوده است.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *